Методичний кабінет
КПЛ ім. А.С. Макаренка

У сфері освіти Портфоліо почали використовувати з середини 80-х років у Сполучених Штатах Америки. На думку автора книги «The Teaching Portfolio» Пітера Зелдіна, Портфоліо вчителя - це черговий етап у розвитку професії.
На початку 2000-х років Портфоліо почали запроваджувати на освітніх просторах пострадянських країн.
Однозначного тлумачення терміна не існує. Кожен із дослідників і практиків пропонує своє визначення. Отже, Портфоліо – це:
-
візитна картка, тобто сукупність відомостей про людину, організацію, досьє, тобто сукупність документів, зразків робіт, фотографій, що дають уявлення про пропоновані можливості, послуги фірми чи спеціаліста (Новітній словник іноземних слів і виразів).
-
представлення у фактах педагогічних якостей і досягнень викладача, що включає спектр документів, які формують уявлення про специфіку підходу і ступінь ефективності професійної роботи вчителя.
-
візитка вчителя, що містить певні анкетні дані, інформацію про підвищення кваліфікації, досягнення, педагогічні технології і методи, що їх використовує вчитель, творчі роботи й методичні матеріали, відгуки про його роботу і публікації.
-
індивідуальна папка, у якій зафіксовані особисті професійні досягнення вчителя в освітній діяльності, результати навчання, виховання і розвитку учнів, внесок педагога в розвиток системи освіти.
-
спосіб фіксування й накопичення матеріалів, що демонструють рівень професіоналізму вчителя, його вміння вирішувати завдання своєї професійної діяльності, показує рівень підготовленості педагога і рівень його активності в класних і позакласних видах діяльності.

Модернізація освіти змушує по-новому поглянути не тільки на форми оцінювання досягнень учнів, а й шукати ефективні форми оцінювання педагогічної і науково-методичної діяльності вчителя. Однією з таких форм може стати Портфоліо вчителя, популярне в різних системах освіти.
Портфоліо є способом фіксації, нагромадження і оцінки індивідуальних досягнень викладача за певний проміжок часу.


Структура Портфоліо повинна мати такі складові:
РОЗДІЛ І - Загальні відомості про педагогічного працівника (особисті дані, освіта, дані про підвищення кваліфікації, відзнаки, нагороди, сертифікати).
РОЗДІЛ ІІ - Навчально-методична діяльність (методична проблема пед. працівника, участь у професійних конкурсах, організація та проведення семінарів, "круглих столів", майстер-класів, розробка авторських дидактичних матеріалів, методичні розробки уроків та заходів, доповіді, публікації).
РОЗДІЛ ІІІ - Результати педагогічної діяльності (динаміка результатів навченості учнів за певний період, участь та перемоги учнів в конкурсах, олімпіадах, вікторинах, всіх рівнів).